Erkan ÖZTÜRK

Arama:    

     
   
   

Yeni Sayfa 1

   Destek Olmak için Lütfen Üye Olunuz:  
     E-mail:  

 

 
 Şifre:
 
   

 Avadanlık & El aletleri < GERİ

 

            SEYAHAT ESNASINDA YARDIMCI EKİPMANLAR (AVADANLIK);

 

 

            Motosikletler, yüksek teknolojiye sahip küçük hacimde büyük güçler üreten motorlara sahiptirler. Genellikle yeni teknoloji motosikletlerde motor arızalarına müdahale etmek olanaksızdır. Çünkü sistem buna müsaade etmez. Ancak, arıza yapma riskleri de nispeten daha düşüktür. Ama yok değildir. Arıza yapmamaları için yapılabilecek basit bir iki nokta ise uygun ve temiz benzin alımı, hava filitresinin sürekli olarak temiz tutulması, motora fiziksel hasarlar vermemeye özen gösterilmesi gibi. (düşme, vurma vs. gibi) Bunların dışında tabii ki yola çıkmadan yetkili servisinde gerekli inceden ipliğe bakımlarının yapılması da önemli bir noktadır. Ancak, gideceğimiz yerlerde nasıl bir yakıt ile karşılaşacağımızı bilemediğimizden dolayı yapılacak küçük bir müdahale ile bu soruna da %100 olmasa da etkili bir çözüm getirebiliriz. Piyasada satılan 3 – 5 TL gibi fiyatı olan benzin filitreleri, ciddi etkili bir çözüm yoludur. Bu filitreyi, benzin deposunun çıkışındaki hortuma güzelce (yönüne dikkat etmek sureti ile) kelepçe ile montajını yaparsak, depomuzdan gelen benzini en azından ciddi oranda süzmüş olacağız ki bu da enjektörlerin tıkanması gibi vahim sorunlara engel olacaktır.

 

            Bunların dışında motorumuz enjektörlü ise yapabileceğimiz başka bir müdahale yoktur. Ancak, karbüratörlü motorlarda yapılabilecekler çok daha fazladır. Yine depomuzun çıkışına bağladığımız bir benzin filitresi ile karbüratör tıkanmalarını önlemiş oluruz. Ancak yine de tıkanmış bir karbüratörü sökerek temizleme imkanımız da var.

 

            Yürüyen aksam veya aydınlatma, bujilerde oluşabilecek arızalar için ise her motorda müdahale şansımız var. Lastik patlaması, rulman bozulması, gevşeyen noktalar, aydınlatma ekipmanları, didon ve fren mekanizmaları, bujiler gibi gibi bir çok noktaya müdahale etme şansımız var. Özellikle uzun yolda ıssız bir yerde kimse olmadığında iş kesinlikle başa düşecektir ki bunun için önceden en azından biraz olsun bilgi ve tecrübe edinilmesinde fayda olacaktır. Peki bu müdahaleler için motosikletimizden çıkan avadanlık grubu yeterli midir? Kesinlikle hayır. Aksine kalitesi de yeterli değildir ve bu avadanlıklar ile yapılacak müdahaleler de motorumuzun Cıvata vs. gibi noktalarına vahim zararlar da verilebilmesi mümkündür. Bu sebeple aşağıda ayrıntılı olarak vereceğimiz listenin mutlak suretle edinilmesi ve bunların kullanılması önemle dikkat edilmesi gereken noktadır.

 
Motosikletlerde Avadanlık Listesi
 
Her marka için değişkenlik gösterse de ana ekipmanlar bellidir. 

 

1. Açık ağız anahtar takımı; Mutlaka kaliteli (Altaş-Gedore, Beta vs. gibi malzemeye güvenilen bir marka), ağzı bozulmayan bi set olmalı. Ölçü olarak ise markadan markaya değişkenlik gösterse de aşağıdaki ölçüler genelde yeterli olacaktır.

                       

8 x 10 – 10 x 11 – 12 x 13 – 14 x 15 – 14 x 17 mm. Ayrıca 1 adet de arka teker somunu için (motordan motora değişkenlik gösterir) 24 mm, 27 mm gibi tek bir kombine anahtar da konulması gerekebilir.

                       

Burada 2 adet 10 mm ve 2 adet 14 mm olmasının sebebi,        karşılıklarının da birer   Cıvata olmasından dolayı tutabilmek             amacıyladır. Diğer ölçülerde genellikle karşılıkları sabit civata       olduğundan tutmak gerekmeyebilir.

Açık ağız anahtar takımına alternatif olarak Kombine Anahtar   takımı (bir tarafı açık ağız, diğer tarafı yıldız anahtar olan) da konulabilir.       Veya yine kombine cıcırlı anahtar takımı da konulabilir. (yıldız tarafı      cırcırlı) Ancak yer sorunu sebebiyle 8 mm den 24 mm e kadar olan her          anahtar ayrıdır ki adet olarak 9 adet anahtar olacaktır. Oysaki açık ağızda 5 adet yeterlidir.

           

2. Pense Seti; Markalarda bulunan elektrikçi tip olanları tercih

etmekte fayda var.
Şöyle ki, markalarda en küçük ölçü 140 mm dir ki bu bile oldukça büyüktür. Ancak elektrikçi tip olanlar
çok daha küşük ve kullanışlıdırlar.

            

1 adet Elektrikçi tip pense,

1 adet Elektrikçi tip kargaburun

1 adet Elektrikçi tip yan keski

             

İsteğe bağlı 1 adet Elektrikçi tip eğri kargaburun konulabilir. Küçük olmaları sebebiyle dar yerlere de müdahale etme imkanına sahiplerdir.

           

 
 
 
 
 
3. Küçük Lokma Takımı; 4 mm den 13 mm e kadar olan lokmaları,  cırcır kolu, mafsal adaptörü, uzatma kolu, tornavida kolu, T kolu ile tam bir  set alınmasında fayda vardır. Kutusu ile taşımak zor olacağından kıvrılabilir bir bez torba vs. gibi taşıma çantası yaratılabilir. Mutlaka Altaş-Gedore, Beta vs. gibi markalar olmasında fayda olacaktır. Aksi halde hem kırılabilir, hem de sökmeye çalıştığınız civatayı bozabilir.

           

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 4. Bits uçlu tornavida Seti; Sokakta satılan veya yapı marketlerde satılan X marka lar yerine ki bunların ağzı çok çabuk bozulur, Altaş-Gedore, Beta gibi markaların Bits uçlu setlerini almakta büyük fayda var. Özellikle uzun kolu olan bir set tercih edilmesi, ulaşılması zor derin noktalara daha kolay ulaşılmasına imkan tanıyacaktır. Bu seti tamamen kendiniz de yaratabilirsiniz. 2 boy Yıldız, 3 boy Düz, T15 den T30 veya T40 a kadar olan Torx set yapmak daha kolay olacaktır. Motosikletinizi sonuçta siz biliyorsunuz diye

varsayıyoruz. Aldığınız bits uçlar da uzun boy yani L serisi olursa, tornavida boyu daha da uzayacaktır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                      
5. Yine vazgeçilmezlerde ağzı değişken Yıldız ve Düz tornavida olmazsa olmazlardandır. Bits uç var diyeceksiniz belki ama bunun yeri ayrı.
 
6. Z Tornavida, bir ucu yıldız, diğer ucu düz olan Z şeklinde ve ulaşılması zor noktalara ulaşmanıza imkan veren bir tornavidadır.

           

 
 
 
 
 
 
 
7. 12 V – 24 V kontrol kalemi, yolda elektriksel anlamda
sorun yaşadığınızda en büyük yardımcınız olacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8. Altıköşe anahtar Seti (allen), mümkünse uzun ve bir tarafı yuvarlak başlı olmasına dikkat edin.
Çünkü ulaşılması zor alanlarda ciddi faydasını göreceksiniz.
 
 

       

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9. 2 adet 300 mm lik levye, lastiğinizin patlaması durumunda tamir etmeniz için size inanılmaz kolaylık sağlayacaktır.
 
10. Küçük boy Falçata,

          

 
 
 
 11. En küçük boy Kurbağacık, ayarlanabilir ağzı ile
17 mm e kadar tüm civataları kavrayabilir.
 
12. Küçük boy yağdanlık,

           

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
13. Çakmak soketinden çalışan 12 V mini hava kompresörü. Bu, yolda lastiğinizin inmesi durumunda ciddi hızlı ve etkili bir çözüm sağlayacaktır. Ancak mutlak suretle motorunuzda çakmak soketi bulunması gerekmektedir. 

           

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
14. Akü şarj cihazı, mutlaka kaliteli bir cihaz almanızda fayda var. Piyasada satılan ucuz birçok ürün var. Bunlar akülerinize fayda değil zarar dahi verebilecek düzeydeler. MicroChip işlemcili tam otomatik akü şarj cihazları akünüzün ihtiyacı kadar amper yüklemesi ile şarj sağlar. Fazlası unutmayın ki akünüzü birkaç zaman sonra bozar. Hızlı şarj denilen sistemler çok yüksek amper ile aküyü çok daha hızlı dolduruyor ancak akünüzün ömründen çalıyor. Bir akü, amper cinsinden değerinin maksimum (bunun altında daha düşük her zaman iyidir ama bunun üzerinde zararlıdır) %10 u ile şarj edilmelidir. MicroChip işlemcili tam otomatik akü şarj cihazları, ilk adımda aküyü ölçtüğünden akünün ihtiyacını belirler ve bu değerler içinde şarj eder

          

 
 
 
 
 
 
 
15. Buji lokması, motorunuzdaki buji lokması genelde işinizi görecektir. Ancak istenirse bunun da kaliteli olanı ile değiştirlmesi mümkün.

 

Yukarıda saydıklarımı okuyunca şu an duyar gibiyim bunlar ne kadar çok yer kaplar sen biliyor musun? Hiç de umduğunuz gibi yer kaplamıyor. Aynı seti Erkan için hazırladık, inanamayacağınız kadar küçük bir yer ile yolda oluşabilecek bir çok arızaya müdahale edebilecek duruma geldi.

 

Unutmayın ki alacağınız avadanlıklar ne kadar kaliteli olursa, motorunuz üzerindeki civata, somun vs. gibi noktalara vereceğiniz zarar da o kadar az olur. Bir başka gerçek ise mutlaka civata ölçüsü ne ise ona uygun anahtar kullanılmasıdır. 12 mm civatayı 13 mm ile sökmeye kalkarsanız civataya zarar verirsiniz. Yine pense ile sökmeye kalkarsanız zarar verirsiniz.

Uygun anahtar, düzgün iştir bu unutulmamalıdır.

 

Saygılarımla

Zafer Yangın

www.zkare.com

 

 
 

 

Bu Sitede Kullanılan Yazılı ve Görsel Materyalin Tamamı Erkan Öztürk'e Aittir ve İzinsiz Kullanılamaz