Erkan ÖZTÜRK

Arama:    

     
   
   

Yeni Sayfa 1

   Destek Olmak için Lütfen Üye Olunuz:  
     E-mail:  

 

 
 Şifre:
 
   

 Aşılar < GERİ

 

Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü web sitesine göre çeşitli ülkelere gitmeden aşı yapılması gerekmekte. Bu aşıları yaptırmak için Seyahat Sağlık Merkezlerinden birine başvurmak gerekir.

Size en yakın Seyahat Sağlık Merkezi için tıklayın.
ülkelere göre sağlık önlemlerini ve aşılarını öğrenmek için tıklayınız.
 
Ben Atatürk Havalimanı'nı tercih ettim.
Telefon edip durumumu anlattım ve 3 Kasım 2010 öğleden sonra havalimanına vardım. Sarı humma ve tifo aşımı hem de hac dönemi olduğundan menenjit aşımı burada oldum, sıtma için 2 kutu ilaç verdiler.
Bunun dışında Hepatit A, Hepatit B, Polio (çocuk felci) tetanos (difteri) aşıları da olmam gerekliydi.
Bu aşılardan sadece Hepatit A devlet tarafından yapılmamakta diğer tüm aşılar için ücret ödemedim.

Bu aşılar sonunda aşıların tarihlerinin olduğu ve tekrar tarihlerinin olduğu ULUSLARARASI AŞI VEYA PROFİLAKSİ SERTİFİKASI adında Türkçe, Fransızca, İngilizce dillerinde bir kitapçık veriliyor.Resimlerde açık halde bulunan defterin altındaki kart sağlık ocağında yaptırdığım aşıların resmidir.

 
Bu aşıların Hepatit B, Tetanos (difteri) ve Polio aşılarını bağlı olduğunuz sağlık ocağında ücretsiz yaptırabilirsiniz. Bu aşılardan
Hepatit B'nin eczane fiyatı 25 TL
Hepatit A'nın eczane fiyatı 72 TL (2010 Kasım ayı fiyatları).
 
Sarı Humma aşısı tek dozda 10 yıllık bir koruma sağlıyor
Tifo aşısı tek dozda 3 yıllık bir koruma sağlıyor
Menenjit aşısı tek dozda 3 yıllık bir koruma sağlıyor.
 
Hepatit B aşıları 0 - 30 - 180 günde yapılıyor yani ilk aşıdan 30 gün sonra 2. doz aşı yapılıyor 6 ay sonra 3. doz yaptırılmalı.
İlk dozdan sonra %80-90 koruma sağlamasına rağmen tavsiye edilen 2 doz aşıyı yaptırdıktan sonra  seyahati yapıp dönüşte son dozu yaptırmak.
 
Hepatit A aşıları 0 - 180 gün olarak yapılıyor. İlk doz aşıda yüksek koruma sağlıyor seyahat dönüşü 2. dozu yaptırmak gerekiyor.
 
Burada çok enteresan bir bilgi vermek istiyorum. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü web sitesinde Hindistan ve Pakistan bölgesinde 1 aydan daha fazla kalacaklar için Japon Ensefaliti aşısı yaptırılması bildiriliyor ama Türkiye'de bu aşı maalesef yok. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde de yaptığım tüm araştırmalarıma rağmen bu aşıyı bulamadım. Tek çare olarak oraya gittiğimde bu aşıyı yaptırmaya çalışacağım.
 
Sıtma tabletleri için önerilen kullanım şekli riskli bölgeye girmeden 1 hafta önce kullanıma başlanmalı, bölgede kalındığında düzenli olarak haftada bir doz kullanılmalı, ÇOK ÖNEMLİ! bölgeden çıktıktan sonra 4 hafta boyunca devam etmek gerekmekte. Bu 4 haftalık bölüm çok önemli çünkü bu hastalığın paraziti karaciğere yerleşmekte ve ısırktan sonra 4 hafta boyunca yaşayabilmekte, bu sebeple 4 haftalık bölüm çok önemlidir. Sıtma tabletlerinin uzun süre veya aşırı dozda kullanımı sonucunda oldukça fazla yan etkisi var (mış).
 
Sıtmaya karşı kullanılan ilaçlara parazitler bağışıklık kazanıp direnç gösterebilmekteler, bu sebeple sadece ilaç kullanarak sıtmadan korunmak çok mümkün değil.
DEET içeren sinek savar spreylerin kullanılması, kılık kıyafet seçimi gibi detaylar hastalığa karşı korunma konusunda çok önemli, seyahat sağlığı ve hastalıklardan korunma konusundaki tüm bilgileri Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü web sitesi'nde bulabilirsiniz.
 
Aşılar ve önlemleri ile ilgili bilgileri seyatatte edindiğim tecrübelerle daha sonra güncelleyeceğim.
Bu konuda bilgisi olan kişiler yoruım bölümüne yazarlarsa çok sevinirim.
 
 

 

Bu Sitede Kullanılan Yazılı ve Görsel Materyalin Tamamı Erkan Öztürk'e Aittir ve İzinsiz Kullanılamaz